Zespół Fryderykiana

Jest kontynuacją tradycji polskiego baletu Jego Królewskiej Mości Stanisława Augusta Poniatowskiego, mającego jedno z najwyższych miejsc w owym czasie w Europie działającego od 1774 r.

Założony w 1999 roku zespół, który jako jedyny w Polsce, opracowuje oryginalne impresje baletowe do muzyki Fryderyka Chopina oraz kompozytorów polskich i zagranicznych.

Zespół składa się z doświadczonych polskich tancerzy – solistów największych scen teatralnych w Polsce: Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie, Teatru Wielkiego w Łodzi, Teatru Wielkiego w Poznaniu i zespołów zagranicznych.

Od 1999 wyjeżdżał do oddalonych miejsc związanych z pobytem w nich Fryderyka Chopina. Edukacyjne programy muzyczno-baletowe, koncerty, Wystawa Chopinowska i wystawy rocznicowe zaowocowały stworzeniem tzw. „Szlaków Chopinowskich”.

Nasza transcendentalna misja wybiega poza krąg działań stricte baletowych. Liczne instytucje turystyczne i muzyczne rozpowszechniły daleko w świecie „nasze”  Szlaki Chopinowskie. Odsłoniliśmy od 200 lat zapomniane miejscowości Chopinowskie – wiejskie rezydencje zaprzyjaźnionych z Chopinami ziemian, tworząc tam Kąciki Pamięci.

 

Nasza misja…

Fryderykiana jest zespołem, który przełamuje tabu, bowiem nikt dotąd nie interpretował baletowo muzyki Chopina, jako odzwierciedlenia historii walczącej Polski. Nikt nie scalał dzieł Chopina z polskimi zrywami wolnościowymi z polską tradycją i obyczajowością. Entuzjastycznie przyjmowane spektakle są dla tancerzy motorem do pełnej poświęceń nieprzerwanej pracy, której oczekuje publiczność.

„Fryderykiana” założona została przez W. Biegańskiego i rozpoczęła swoją aktywność w 1999 r.

Jesteśmy jedynym zespołem w Polsce i w Europie, który jest tak zaangażowany w muzykę polską i opracowywanie do niej impresji baletowych. Praca zespołu odbywa się na poziomie akademickim, oparta na konsultacjach choreografów, tancerzy, reżyserów, aktorów oraz profesorów akademii muzycznych różnych wydziałów.